1200 YILLIK VİKİNG KILICI BULUNDU

Yürüyüş esnasında 1200 yıllık Viking kılıcı buldu

Norveçli Goran Olsen, yürüyüş yaptığı esnada kayaların arasında çok iyi korunmuş halde bir Viking kılıcı buldu.Haukeli bölgesinin Telemark sınırında yaşanan bu olay şaşkınlığa sebebiyet verirken, Hordaland Şehir Konseyi, kılıcın Vikinglerden günümüze kadar gelebilen en iyi muhafaza olmuş eserlerden biri olduğunu belirtti.

Fotoğraf: Hordaland Şehir Konseyi

Fotoğraf: Hordaland Şehir Konseyi

 

Per Morten Ekerhovd adındaki Norveçli yetkili CNN’e yaptığı açıklamada : “Kılıç o kadar iyi korunmuş ki, ucunu bilerseniz bugün bile kullanabilirsiniz” dedi ve 77 cm uzunluğundaki az yapranmış olan bu kılıcın demirden yapıldığını vurgulamasına müteakiben Vikingler zamanında benzer klıçların zenginlik sembolü olduğunu ekledi.

İlk testler sonucunda Batı Norveç’te yaygın olarak kullanılan kılıçlardan olduğu kanısına varılan buluntu M.S. 750-800 yıllarına tarihlendirildi.

Arkeolog Jostein Aksdal, bölgenin henüz karlarla kaplı olduğunu, ilkbaharın gelmesi ile birlikte geniş kapsamlı araştırma çalışması başlatacaklarını bildirdi.Buna ek olarak kılıcın bulunduğu bölgelere yoğunlaşılarak yapılacak araştırmalar sırasında farklı objeler veya herhangi bir mezar keşfedilmesi halinde, bir ihtimal kılıcın hikayesinin de öğrenilebileceğini ifade etti.

Viking kılıcı geniş kapsamlı incelemelerin yapılması amacıyla Bergen Üniversitesi Müzesi‘ne teslim edildi.

 

Kaynak : CNN, Al Jazeera, archaeology.org

Tarih : 25 Ekim 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir