HAKKARİ’NİN BİLİNMEYEN TARİHİ

BALBAL NEDİR ?

BalbalEski Türklerde kişinin anılması amacıyla mezar veya kurgan etrafına dikilen, şahsi özelliklerin görsel anlamda birebir yansıtılmaya çalışıldığı bir çeşit mezar taşıdır Balbal (Bengü Taş, Daş Baba).

 

Genellikle 30 cm ila 3.1 m arasında değişen boylardaki bu taşlar ilk zamanlarda iki elleriyle karınları üstünde bir kap tutan figürlerle göz önüne çıkarken, ilerleyen zamanlarda yerini sağ eliyle bir kap, sol eliyle ise saldırı silahı tutan savaşçı figürlere bırakmıştır.

 

Taşlarda sadece belden yukarısı yer almakta ve bu kısım, yüz hatları, küpeler, kıyafet yakaları ve kemer ila kemer tokaları gibi derinlemesine ayrıntılarla gözler önüne serilmektedir.
 
Buluntu bölgesi anlamında ağırlığı Orta Asya ülkeleri teşkil etmesine karşın, İtalya ve bilhassa da Türkiya hatrı sayılır bir öneme sahiptir.

HAKKARİ BALBALLARI

Hakkari Tarihinin Bilinmeyenleri

Kent merkezinde yer alan Orta Çağ kalesi (Hakkari Kalesi)’nin kuzey eteklerindeki bu eserlerden şans eseri olarak haberdar olunmuş ve 1998 yılının Temmuz ayında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin öncülüğünde yapılan kazı çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkartılmıştır.

 

Tarih Öncesi Dönemde HakkariTARİH ÖNCESİ DÖNEMDE HAKKARİ

Hakkari Gevaruk Yaylası’ndaki kaya resimlerinin konu alındığı bu yazı da ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz.Devamı için başlığa tıklayınız.

 

 

11’i erkek, 2’si ise kadın figürlü olan balballar MÖ 1200‘lü yıllara tarihlendirilmekte, boyutları 0.7 ila 3.1 m arasında değişkenlik göstermektedir.Bununla beraber ana konusu cephe olan, çıplak insanların işlendiği taşların yüzeyinde irili ufaklı birçok figür yer almaktadır; Orta Asya’da kullanılan yurt tipi çadırlar, boynuzlu geyikler, dağ keçileri, insanlarsilahlar ve leoparlar gibi.

Orhun Kitabelerinden

Heykelden ziyade, yüksek kazıma ve kabartma tekniği kullanılarak işlenen bu bengü taşlardaki diğer bir dikkat çeken öge, biraz önce belirttiğimiz sembollerden daha belirgin bir şekilde, tıpkı Orta Asya‘daki taşlarda olduğu gibi, eller arasında konumlanan kutsal içki tulumunun göz önüne çıkartılmış olmasıdır.

Hakkari Balbalları-Yurt Tipi ÇadırMamafih kadın olduğu tahmin edilen 2 balbaldaki figürün ellerinde ise diğerlerinin tersine hiçbir şey bulunmamaktadır.

Günümüzdeki birçok arkeolojik buluntuya dayanarak, Türklerin Küçük Asya’ya Orta Çağ’da değil, Prehistorik Dönem’in derinliklerinde geldiğini söylemek pek mümkün.Bilimsellikle çelişmeyen araştırmalara devam edildikçe, sarı, kırmızı ve yeşil renkleriyle insanı devingen duygulara sevk eden ters lalelerin diyarı Hakkari, muhakkak ki bizleri nice bilinmeyenle daha buluşturmaya devam edecek…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir