MACARİSTAN TÜRK KURULTAYI

Türk Kurultayı 2016 Bozkır ruhunun tekrar canlandırıldığı ay: Eğer ki ağustosta Macaristan‘a bağlı olan Bugac şehrinde iseniz, Orta Çağ‘ın büyüleyici atmosferi sizi her an kuşatabilir.
Dünyanın dört bir yanından gelen Türk kökenli kişilerin katılımıyla düzenlenen Macaristan Türk Kurultayı, 12-14 ağustos süresinde meraklılarını geçmişin derinliklerine doğru yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

Kurultay Resim Kiskunsag Milli Parkı sınırlarında gerçekleşen etkinlik için açık hava müzesi benzetmesinde bulunmak yanlış olmaz; zira okçuluk, güreş, atlı sporlar ve daha nice tarihi savaş oyununun gösteri aldığı alanda, Macar, İskit ve Avarlara ait arkeolojik buluntuların yer aldığı 2 adet Türk çadırı konumlanmakta.Mamafih arkeologların, eski çağlarda demirin nasıl eritilip işlendiğine kadar birçok bilgiyi uygulamalı olarak gösterdiğinden de bahsetmekte fayda var.

Macaristan Türk Kurultayı

Macar-Turan Birliği ve bu vakıf tarafından kurulan Turan Birliği‘nin organize ettiği kurultaya ise Türkiye’den, Türk Geleneksel Okçuluk Birliği eşlik etmekte.
Organizasyona giriş ücretsiz olup, park için 3 euro (800 HUF), çadır yeri için ise bir defalığına 15 euro(4000 HUF) talep edilmekte.

Eğer ki yolunuz Attila‘nın at koşturduğu topraklara düşerse, geçmişin derinliklerinden gelen davetkar teklife mutlaka kulak verin derim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir