NEHRİN ALTINDAN TARİH ÇIKTI

NEHRİN ALTINDAN TARİH ÇIKTI

453 yıllık Osmanlı köprüsüMacaristan’da yaşanılan kuraklık, ülkenin Tuna’dan sonra en büyük akarsuyu olan Tisa ( Tisza )’da suların çekilmesine sebep olurken, altından çıkan 1562 yılına tarihli Osmanlı köprüsü şaşkınlık yarattı.

İHA’dan alınan bilgilere göre, Szolnok şehrindeki Janos Damjanich Müzesi arkeoloğu Dr. Robert Kertesz, Osmanlı İmparatorluğu’nun Szolnok şehrini 1552 yılında fethettiğini, 1562 yılına gelindiğinde Budin Paşası Güzelce Rüstem Paşa’nın emriyle Tisa Nehri üzerine ilk ahşap köprü olma özelliğindeki yapının inşa edildiğini, meşe ağacından yapılan köprünün 110 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde, 2 öküz çeken kağnı arabasının karşılıklı geçebileceği genişlikte olduğunu açıkladı.

1617 yılında Szolnok

1617 yılında Szolnok

Mamafih köprünün tamamlanmasının bölge ve Avrupa ticaretine büyük katkılar sağladını ekleyen Dr.Kertesz, ” 16 ve 17. yüzyıllarda yapı üzerinden Batı ve Doğu Avrupa pazarlarına yıllık on binin üzerinde büyük ve küçükbaş hayvan geçişi sağlandı. Türkler bu geçişlerden belirli bir ücret alıyorlardı. En düşük ücreti bölge halkı ödüyordu. Ticaret yapanlardan ise daha yüksek geçiş ücreti alınıyordu.” dedi.

 

 

SZOLNOK OSMANLI İÇİN ÖNEMLİ BİR YERLEŞİMDİ

Röportajın ilerleyen kısımlarında Szolnok’un Osmanlı nezdinde önemli bir kale ve şehir olarak addedildiğini, 16.yüzyılda Osmanlı’nın Szolnok Kalesi içine Sultan Süleyman Camii adındaki Macaristan’ın ikinci büyük camisini inşa ettiğini söyleyen Kertesz, yapının Osmanlı’nın çekilmesinin ardından Avusturya İmparatorluğu tarafından yerle yeksan edildiğini ekledi. 

Szaltok Harita

Szolnok

 

ARKEOLOJİK ÇALIŞMALAR İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ

Macar arkeolog yapmak istedikleri arkeolojik çalışmalar için Türkiye’den yardım istediğini belirtti.Çalışmaların nehirden ve havadan yapılacak çekimlerle devam edeceğini, bu sayede toplanan fotoğraflarla köprünün üç boyutlu bir modelinin hazırlanmasının mümkün hale geleceğinini deklare etti.

 

SEVİNDİRİCİ HABER MACAR – TÜRK TİCARET ODASI’NDAN GELDİ

Macar – Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Faruk Naci Ceylan yaptığı açıklamada, Tuna’dan sonra ikinci büyük nehir olan Tisa’da suların çekilmesiyle 453 yıllık Osmanlı köprüsü kolonlarının gün yüzüne çıktığını ve bu olayın kendilerine tarifi olmayan bir mutluluk neşrettiğini söyledi, ardından da ” Atalarımızın 453 yıl önceki bir eserini canlı olarak görmek ve yapının aniden ortaya çıkmış olması, bunun için gerekli her şeyi Türk Ticaret Odası olarak, arkeolojik çalışmalar neticesinde yapmaya gayret edeceğiz. Bugünden itibaren başlıyoruz ” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir