ORTA ve ANTİK ÇAĞ TEMALI RESİMLER

Orta ve Antik Çağ’ın büyüleyici ambiyansı tabii olarak birçok ressamı da tesiri altında bırakmıştır.John William Waterhouse, Edmund Blair  Leighton, Frank Cadogan CowperDante Gabriel Rossetti, John Collier, Lawrence Alma-Tadema, Viktor Vasnetsov, Fausto Zonaro, Charles William MitchellAlfred SeifertJohn Everett Millais, Alexandre Cabanel, John William GodwardClaude Lorrain ve Edward Poynter gibi sanatçıların, geçmişin bu cezbedici atmosferini tuvalleri ile buluşturduğu Orta ve Antik Çağ Temalı Yağlı Boya Tablolar,düşlerin derinliklerinden seslenerek devingen duygulara sebebiyet verir adeta…

JOHN WILLIAM WATERHOUSE THE LADY of SHALOTT

1888 ( Tate Britain,London ) tuval uzerine yagli boya 1.53× 200cm

1888 ( Tate Britain,London ) tuval uzerine yagli boya 1.53× 200cm

John Willam Waterhouse bu resmi,Alfred Lord Tennyson‘ın ( 1809-92 ) Kral Arthur Efsanesi‘nden etkilenerek yazdığı ” Shalott’lu Hanımefendi” ( 1842 ) adını taşıyan şiirinden ilham alarak yapmıştır.Waterhouse, Tennyson‘ın şiirini tuvalle buluştururken ” Ve nehrin kasvetli derinliklerinde / Esrik ve cesur bir kâhin gibi / Donuk çehresiyle / Öylece bakar Camelot’a…” dizelerine odaklanmıştır.

Efsaneye göre leydi,nehir içinde yer alan bir adada bulunan kulede yıllarca hapis kalmış,günlerini ise dokuma yaparak geçirmiştir.Kulenin dışına aynanın yansımasından bakmaz ise varolan lanet nedeniyle öleceğini bilmektedir.Bu nedenle dış dünyayı sadece ayna yansımasından gözlemektedir.

Bir gün dokuma yaptığı sırada dışarıdan gelen çok hoş bir şarkı işitir,o kadar hoştur ki ses dayanamaz ve dokuma tezgahını bırakıp heyecanla pencereye kosar.Sesin sahibi Sir Lancelot‘dur,görür görmez kalbini kaptırır.Ancak ayna çatlamış ve lanet yavaş yavaş gerçekleşmeye başlamıştır.Derhâl kuleyi terkedip nehirdeki kayığına biner ve Camelot‘a doğru, yani soğuk aynı zamanda bir o kadar ürpertici olan ölüme doğru yol alır.

Waterhouse,Leydinin kuleyi terkederek tutku dolu  bir aşkı hayatına tercih ettiği anı betimlemeyi seçmiştir.

Resmettiği bu tabloya esin kaynağı olan şiirin şairi olan Tennyson, birçok metafor kullanarak, sanatçının sanatını icra edebilmek için fedakarlıkta bulunmaktan vazgeçip, yaşadığı izole hayatı terkettiği anda tüm yaratıcılığını kaybedeceğini belirtmekte olup, aynı zamanda melodram, Viktoryen edebiyat ve sanatta oldukça popüler olan, aşkı uğruna yaşadığı sıkıcı hayatı terkeden kadın teması üzerinden şahsi soyutlanmaya değinmektedir.

Şahsi soyutlanmaya 19.asırda İngiltere Kraliyet Akademisi‘nde öğrenci olan ÖnRaffealloculuk akımının kurucuları William Holman HuntDante Gabriel Rossetti gibi birçok sanatçı da sık sık dikkat çekmektedir.Waterhouse‘un, Tennyson‘nın şiirinden etkilenerek yaptığı iki resim daha bulunmaktadır.

1-KADININ YÜZÜ

Shalott Hanımefendisi -Kadının YüzüKlasik sanatta sıklıkla resmedilen kafasını yukarıya kaldırmış model ifadesi, Dante Gabriel Rossetti‘nin Beata Beatrix‘teki (1864-70 ) modeli Lizzie Siddal‘i cağrıştırır adeta.Rossetti tablosunda, aynı kaçınılmaz sonla yüzleşen Dante‘nin aşık olduğu Beatrice’i ölmek üzereyken resmetmiştir.

 

 

 

 

2-MUMLAR ve HAÇ

Shalott Hanımefendisi -Mumlar ve Haç

Kayığın burnunda bulunan mumların ikisi rüzgarla sönmüş durumdadır.Bu betimleme zaman saati anlamında olup, kadının hayat, dolayısıyla da Camelot yolculuğunun sonlanmasına az bir zaman kaldığını ifade eder.Önünde bulunan hac ise, aşkı uğruna kendisini feda eden kadın anlamında bir betimlemedir,aynı zamanda cennete mutlaka ulaşacağını anlatır.

 

 

 

3-YÜZEN YAPRAKLAR

Shalott Hanımefendisi -Yüzen YapraklarSu üzerinde bulunan yapraklar sadece sonbaharı değil, Viktoryen Dönem‘de sıklıkla kullanılan “düşmüş kadın ” kavramına da gönderme niteligindedir.Bu ayrıntı, Ön Raffaelocular‘dan olan John Everett Millais‘in yoğun doğa betimlemeleri içeren “Ofelya” adlı eserini anımsatır.

 

 

 

4-İŞLEMELER

Shalott Hanımefendisi -İşlemelerKayığın üzerinde yer alan işlemeli örtü, kadının kulede geçirdiği zaman içerisinde yaptigi dokumadır.Ulaşmayı arzuladıgı hayatı anlatan bu işlemelerde Sir Lancelot‘un at üstündeki figürleri ile beraber, kulededen ayna ile görülebilen görüntüler de yer almaktadır.

 

 

 

 

5-ZİNCİR

Shalott Hanımefendisi -ZincirKadının elinde tuttuğu kara ile bağlantısını saglayan zincir, onun sanatsal başarısını elde etmesine mümkünat veren izole hayatıdır.Aynı zamanda Viktoryen Dönem‘deki kadını toplumdan soyutlayan kalıplardan kurtulup, özgürleşmesini ifade etmektedir.

 

 

 

 

THE ACCOLADE – EDMUND BLAIR LEIGHTON

"The Accolade" Şövalye ünvanı verilirken, Edmund Blair Leighton ( 1901 )

“The Accolade” Şövalye ünvanı verilirken, Edmund Blair Leighton ( 1901 )

 

IRON FAVORITES – LAWRENCE ALMA – TADEMA

Lawrence Alma - Tadema, Gümüş Gözdeler ( 1903 ) Ağaç üzerine yağlı boya olan tablo 69.1 x 42.2 cm ölçülerindedir ve Manchester Sanat Galerisi'nde sergilenmektedir.

Lawrence Alma – Tadema, Gümüş Gözdeler (1903) Ağaç üzerine yağlı boya olan tablo 69.1 x 42.2 cm ölçülerindedir ve Manchester Sanat Galerisi‘nde sergilenmektedir.

 

REHİNE – EDMUND BLAIR LEIGHTON

Edmund Blair Leighton - Rehine ( 1912 )

Edmund Blair LeightonRehine (1912)

 

KALINTILAR ARASINDA – LAWRENCE ALMA TADEMA

Lawrence Alma Tadema'nın 1902 yılında başlayıp 1904 tarihinde tamamladığı '' Kalıntılar Arasında '' adlı tablosu.Boyutu 39 x 24 cm olan eser, özel koleksiyonda yer almaktadır.

Lawrence Alma Tadema‘nın 1902 yılında başlayıp 1904 tarihinde tamamladığı ” Kalıntılar Arasında ” adlı tablosu.Boyutu 39 x 24 cm olan eser, özel koleksiyonda yer almaktadır.

 

KİRKE KUPAYI ULYSSES’e SUNARKEN – J.W.WATERHOUSE 

J.W.Waterhouse - Kirke kupayı Ulysses'e sunarken.Waterhouseun 1891 yılında yaptığı bu eseri 148 x 92 cm ölçülerindedir ve İngiltere'deki Oldham Galerisi'nde sergilenmektedir.

J.W.WaterhouseKirke kupayı Ulysses’e sunarken.Waterhouseun 1891 yılında yaptığı bu eseri 148 x 92 cm ölçülerindedir ve İngiltere’deki Oldham Galerisi‘nde sergilenmektedir.

 

VİLLANIN KÖŞESİ – EDWARD POYNTER

Edward Poynter'ın Villanın Köşesi adını verdiği bu eseri, 62.5 x 62.5 cm boyutlarında olup, 1 Ocak 1889 tarihinde tamamlanmıştır.

Edward Poynter‘ın Villanın Köşesi adını verdiği bu eseri, 62.5 x 62.5 cm boyutlarında olup, 1 Ocak 1889 tarihinde tamamlanmıştır.

 

FISILDAYAN ÖĞLEN – LAWRENCE ALMA TADEMA 

Lawrence Alma Tadema - Fısıldayan Öğlen ( 1896 ) Özel koleksiyonda yer alan eser, 39.3 x 56 cm ölçülerindedir.

Lawrence Alma TademaFısıldayan Öğlen (1896) Özel koleksiyonda yer alan eser, 39.3 x 56 cm ölçülerindedir.

 

TEHLİKE ANINDA – EDMUND BLAIR LEIGHTON

Edmund Blair Leighton - Tehlike Anında

Edmund Blair LeightonTehlike Anında (1897)

 

LADY GODIVA – JOHN COLLIER

Hanımefendi Godiva -John Collier

John CollierHanımefendi Godiva (1898)

Efsaneye göre 11.yy‘da, at üstündeki çıplak kadın,nam-ı diğer Lady Godiva İngiltere’de yaşlı bir kont olan Lord Leofric ile evlendirilir. Bu güzel kadın ise evliliğe sıcak bakmasına karşın, lordun halka ağır vergiler uygulaması nedeniyle bir türlü gerçek bir eş gibi davranamamaktadır.Gel zaman git zaman durum dayanılmaz bir hal alır ve sonunda kocası ile bir antlaşma yapmaya karar verir.Antlaşmaya göre Lady Godiva, Coventry sokaklarında üzerinde hiçbir kıyafet olmadan çırılçıplak biçimde ata binecek, lakin halk onun güzelliğine kapılıp sokaklara dökülmezse uygulanan çetin vergiler kaldırılacaktır.

Ertesi gün olduğunda Lady Godiva, pürüzsüz, lavender pembesi teninin sarhoş edici etkisi altında bırakır tüm Coventry sokaklarını.Mercan kırmızısı dudaklarının cezbedici etkisi, omuzlarından süzülen dalgalı saçları ile adeta fani bedenlerin nefesini büsbütün kesebilecek güce ulaşmıştır.Ancak, halk duyduğu yüksek saygıdan ötürü kat’iyen tüm çıplaklığı ile sokaklarda dolaşan leydiyi seyre dalmak hatasına düşmez.Bunun üzerine Lord Leofric verdiği sözü tutarak, vergileri olması gereken duruma getirir.Leydinin bu saf kalpli, cesaret dolu davranışı ise nesilden nesile aktarılır ve yıllar sonra John Collier‘in bu meşhur tablosuna esin kaynağı olur…

 

LAWRENCE ALMA TADEMA – GÖRÜNTÜNÜN EN İYİ İZLENEBİLDİĞİ NOKTA

Lawrence ALMA Tadema Görüntünün en iyi izlenebildiği nokta (1895) 64 x 44.5 cm – Materyal : Tuval – Bulunduğu yer : Özel koleksiyon

Lawrence Alma-Tadema Görüntünün en iyi izlenebildiği nokta (1895) 64 x 44.5 cm – Materyal : Tuval – Bulunduğu yer : Özel koleksiyon

 

JOHN WILLIAM WATERHOUSE – LAMIA

John William Waterhouse - LAMIA ( İlk Versiyon 1905 )

John William WaterhouseLAMIA (İlk Versiyon 1905)

İngiliz yazar  John Keats 1820 yıllında kaleme aldığı kitabında, hayatının büyük bir kısmını Oxford’da akademisyenlik yaparak geçirmiş, melankoli üzerine birçok araştırmaya imza atmış olan Robert Burton‘nun, 1620 yılında yayımladığıAnatomy of Melancholy” adlı eserinde bulunan bilgilere dayandırarak Lamia‘dan bahseder.Buna göre ” vücudunun alt kısmı yılanımsı yapıda olan Lamia, erkeklerin kalbini çalabilmek için, genç, etkileyici, çok güzel bir kadın formuna girebilme yetisine sahiptir. “
Robert Burton‘in edindiği kaynaklar, efsanenin çıkış noktasından elde edilen ana kaynaklar olsa gerek.Çünkü bu ifadeler, tanrıçalar aleminin en güzel ikinci, aynı zamanda da kendisine bir o kadar bağlı olan tanrıçasına sahip olan Zeus‘un aldatmasının nedenini açıklar nitelikte…
John William Waterhouse‘da, tam olarak Zeus ve diğer erkeklerin karşı koyamayacağı kadar etkileyici olan Lamia‘nın, bir erkeği etki altında bıraktığı anı işlemektedir tablosunda.Peki Waterhouse‘un etkilenmesine neden olan, mitolojideki Lamia tam olarak nasil tasvir edilmekte ?

MİTOLOJİDE LAMİA

ohn William Waterhouse - Lamia (İkinci versiyon, 1909 )

John William WaterhouseLamia (İkinci versiyon, 1909)

Poseidon‘un kızı ve Libya kraliçesidir güzellik timsali Lamia.Zifir gibi simsiyah pelerininin açık kalan kısmından gözüken, pürüzsüz bembeyaz teninin karşı koyulması imkansız tılsımına yenik düşmeyecek hiçbir erkek yoktur.

Şayet Zeus‘da karşı koyamaz ve aşık olur.Günler geçer, aşkları büyür de büyür ve en son Zeus ile Lamia birlikte olurlar.Bu beraberlikten Skylla, Akheilos, Sibylla, Herophile ve Sibylla adında 5 çocukları dünyaya gelir, fakat ortada bir sorun vardir artık: Zeus‘un kendisini cok seven, kıskançlığı nedeniyle birçok tanrıçayı cezalandırmış olan eşi Hera bu yasak beraberlikten haberdar olur.

İntikamı ise hiç gecikmez ve Lamia’nin çocuklarını gözünü bile kırpmadan acımasızca öldürür.Ardından da Lamia‘nin gözlerini, uyuyamayıp her an çocuklarının öldürüldüğü anı görmesi için bir daha kapanmamak üzere lanetler.

Lamia artık korkunç bir acı çekmekte, ölen çocuklarını sürekli görerek yaşamak zorundadır.Kalbinin bir kısmı hala Lamia‘da olan Zeus ise acı çekmesine dayanamaz ve gözlerini istediği zaman çıkartmasını sağlayarak yaşadığı ızdırabı bir nebze olsa da hafifletir; ancak Lamia’nin çektiği acı kat’iyen dinecek cinsten değildir.

Olanlara seyirci kalmasi sebebiyle Zeus’a nefret ve kin besler nefes aldığı sürece.Bu nefretini ise diger erkekleri baştan çıkartıp,canlarını alarak gidermeyi seçer.

Dünyanın en berrak suları kadar saf olan güzelliğinin baştan çıkarıcı büyüsüne hiçbir erkek engel olamaz.En koyu tondaki yakuttan bile daha kırmızı olan dolgun dudakları ile, ipek kadar narin bir şekilde temas eder kurbanlarının dudaklarına ve yavaş yavaş tüm hayat enerjilerini soğuk bedeninin derinlerine doğru çekmeye başlar.Bu esnada ise hiçbir kurbanı karşı koyamaz, onun tenine dokunmak yaşamdan bile daha çekicidir çünkü…

 

JOHN WILLIAM WATERHOUSE – THE SOUL OF THE ROSE

John William Waterhouse - Gülün Ruhu ( 1908 ) Özel koleksiyonda yer alan eser 61 x 91.4 cm boyutundadır..

John William WaterhouseGülün Ruhu (1908) Özel koleksiyonda yer alan eser 61 x 91.4 cm boyutundadır.

 

VİKTOR VASNETSOV – İGORSVYAT

Viktor Vasnetsov - Igorsvyat ( 1880 ) Sergilendiği Yer : Tretyakov Galerisi,Moskova

Viktor VasnetsovIgorsvyat (1880) Sergilendiği Yer : Tretyakov Galerisi,Moskova

 

JOHN WILLIAM GODWARD – DRUSILLA

John William Godward - Drusilla ( 1906 ) Neoklasik türdeki resim, 133.5 x 82.5 cm boyutlarındadır ve özel koleksiyonda yer almaktadır.

John William GodwardDrusilla (1906) Neoklasik türdeki resim, 133.5 x 82.5 cm boyutlarındadır ve özel koleksiyonda yer almaktadır.

 

JOHN COLLİER – CHİLD BRİDE

John Collier - Çocuk Gelin Tamamlanma Tarihi : 1883 Türü : Romantizm

John CollierÇocuk Gelin Tamamlanma Tarihi : 1883 Türü : Romantizm

 

JOHN EVERETT MİLLAİS – OPHELİA

John Everett Millais - Ophelia ( 1851-1852 ) Cins : Tuval üzerine yağlıboya tablo.

John Everett MillaisOphelia (1851-1852) Cins : Tuval üzerine yağlıboya tablo.

 

F. CADOGAN COWPER – LA BELLE DAME SANS MERCI

La Belle Dame Sans Merci - Frank Cadogan Cowper ( 1926 ) Eser özel koleksiyonda yer almaktadır.

La Belle Dame Sans MerciFrank Cadogan Cowper (1926) Eser özel koleksiyonda yer almaktadır.

 

LAWRENCE ALMA TADEMA – ÖPÜCÜK

Lawrence Alma Tadema-Öpücük (1891)

Lawrence Alma TademaÖpücük (1891)

 

C.W. MITCHELL – HYPATIA ÖLDÜRÜLÜRKEN

Charles William Mitchell - Hypatia öldürülürken ( 1885 ) Eser 244,5 × 152,5 cm ölçülerindedir.

Charles William MitchellHypatia öldürülürken (1885) Eser 244,5 × 152,5 cm ölçülerindedir.

 

J. W. WATERHOUSE – GATHER YE ROSEBUDS WHILE YE MAY

J.W.Waterhouse - Gençliğinin tadını çıkar ( 1909 ) Özel koleksiyonda yer alan eser, 101 x 82.5 cm boyutlarındadır.

J.W.WaterhouseGençliğinin tadını çıkar (1909)
Özel koleksiyonda yer alan eser, 101 x 82.5 cm boyutlarındadır.

 

EDWARD POYNTER – KATAPULT

Edward Poynter - Katapult ( 1868-1872 )

Edward PoynterKatapult (1868-1872)

Edward Poynter‘ın 18681872 yılları arasında yaptığı Katapult adlı, 154.94 x 189.23 cm ölçülerindeki yağlı boya tablosu.

JOHN WİLLİAM GODWARD – DALGINLIK

John William Godward'ın, 1904 yılında yaptığı Hülyalara Dalmak ( Reverie ) adlı tablosu.Özel koleksiyonda yer alan eser, 25.5 x 23 cm boyutlarındadır.

John William Godward‘ın, 1904 yılında yaptığı Hülyalara Dalmak (Reverie) adlı tablosu.Özel koleksiyonda yer alan eser, 25.5 x 23 cm boyutlarındadır.

 

JOHN WILLIAM WATERHOUSE – AZİZ CECİLİA

John William Waterhouse - Aziz Cecilia ( 1895 ) Tablo özel koleksiyonda yer almaktadır.

John William WaterhouseAziz Cecilia (1895) Tablo özel koleksiyonda yer almaktadır.

 

MAX NONNENBRUCH – GÖL KIYISINDA AKŞAM

Max Nonnenbruch (Alman, 1857–1922) - Göl Kıyısında Akşam.Eser 118.1 x 66 cm boyutlarındadır.

Max Nonnenbruch (Alman, 1857–1922) – Göl Kıyısında Akşam.Eser 118.1 x 66 cm boyutlarındadır.

 

JOHN EVERETT MİLLAİS – NEDİME

John Everett Millais " Nedime " adlı bu tablosunu 1851 yılında tamamlamıştır.Cambridge da bulunan Fitzwilliam Museum'un ev sahipliği yaptığı eser, 20.3 x 27.9 cm boyutlarındadır.

John Everett Millais, “Nedime” adlı bu tablosunu 1851 yılında tamamlamıştır.Cambridge’de bulunan Fitzwilliam Museum‘un ev sahipliği yaptığı eser, 20.3 x 27.9 cm boyutlarındadır.

 

OSMAN HAMDİ BEY – YARATILIŞ / MİHRAP

Osman Hamdi Bey - Yaratılış / Mihrap ( 1901 )

Osman Hamdi BeyYaratılış / Mihrap (1901)

Şüphesiz Osman Hamdi’nin en çok tartışılan tablosudur Yaratılış.Resimde görüldüğü üzere, ayaklarının altına başta Kur’an olmak üzere, Sakyamuni ve Zend-i Avesta kitapları saçılmış, başının açık olması ve göğüs dekoltesiyle dikkat çeken hamile bir kadın, sırtını mihraba, yani Kabe’ye dönmüş bir şekilde rahle üzerinde oturmaktadır.Dik biçimde oturması ile kararlı bir duruş sergileyen kadının önündeki buhurdandan çıkan dumanlar ortama mistik bir hava neşrederken, çinili mihrabın yanındaki üzerinde İslami metin bulunan mum sönmüş vaziyettedir.

İlk Sergiler

Mustafa Cezar’ın adını bilmemesi sebebiyle arka plandaki mihraba binaen “Mihrap” olarak isimlendirdiği tablo, ilk olarak 1901 yılında Berlin, 1903 yılında da Londra‘da Yaratılış adıyla sergilenmiştir.İki büyük sergide yer alıp, toplum değerlerine karşı duruşuna rağmen tekrar istanbul’a getirilebilmiş olması Sarayın gözünden bir şekilde kaçtığı yönünde yorumlanılabilir.Bunun yanında Osman Hamdi Bey‘in kimi zaman işlerini kolaylaştırmak amacı ile seyahatlerinde diplomatik çantasını kullandığı bilinmektedir.

Esin Kaynağı

Fransız heykeltraş, ressam ve öğretmen Gérôme‘un Tanagra adlı heykelindeki kadının duruşu ile aynı özelliklerin göze çarptığı eser, Osman Hamdi‘nin 1890 tarihli bir mektup yazışmasında Gérôme‘a Paris’e gittiğini ve Tanagrayı çok beğendiğini söylemesi göz önünde bulundurulursa, “model duruşu itibari ile” tam anlamıyla özgün olarak nitelendirilemez.

Peki Osman Hamdi’nin Anlatmak İstediği Neydi ?

Şayet tablonun Yaratılış olan adından yola çıkacak olursak, başta modelin ayaklarının altına saçılmış Kur’an olmak üzere, Sakyamuni ve Zend-i Avesta kitapları üzerinde oturan hamile bir kadın betimlemesi için rahatlıkla yaratanın tanrı değil, kadın olduğu ifadesine ulaşabiliriz.Saçının açık oluşu ve derin bir göğüs dekoltesiyle göze çarpıyor olması ise, dinin toplum hayatında kadına getirdiği belli çizgileri yırtıp atmak olarak tanımlanabilir.Bütün bunların yanında kendinden emin duruşu ile dikkatleri üzerine toplayan kadının sırtını Kabe’ye dönmüş biçimde, adeta bir tahtta oturuyormuşçasına rahle üzerinde otururken betimlenmesi ” seni tanımıyorum, yegane yaratıcı benim ” diyerek kadını ilahlaştırmaktadır.

Eser Nerede Konumlanmakta ?

Tablo ilk olarak gerçekleştirdiği müzayedelerle bilinen antikacı ve müzayedeci Aret Portakal‘a, sonrasında koleksiyoncu Mesut Hakgüden‘e, ardından Rahmi Koç’un eski eşi Çiğdem Simavi‘ye geçip son olarak Demirbank Koleksiyonu‘na dahil olmuştur.Bir süre sonra, yani 2000 yılı Aralık ayında gerçekleşen TMSF’ye devri esnasında kaybolan eserin günümüzde nerede olduğu bilinmemektedir.

 

JOHN WILLIAM WATERHOUSE – OPHELİA

John William Waterhouse - Ophelia (1889) Özel koleksiyonda yer alan eser,97.79 x 158.12 cm ölçülerindedir.

John William WaterhouseOphelia (1889) Özel koleksiyonda yer alan eser, 97.79 x 158.12 cm ölçülerindedir.

 

VİKTOR VASNETSOV – YOL KAVŞAĞINDA BİR ŞÖVALYE

PZ 400:06 Inv 4214 Viktor Vasnetsov: Warrior at the Crossroads, 1882 The Russian Museum

Viktor VasnetsovYol Kavşağında Bir Şövalye (1 Ocak 1882) Eser Rusya Müzesi‘nde sergilenmektedir.

 

DANTE GABRIEL ROSSETTI – BEATA BEATRIX

Dante Gabriel Rossetti: Beata Beatrix, ca 1864-70.

Dante Gabriel RossettiBeata Beatrix, 1864-70

 

ALFRED SEİFERT- HYPATIA

Alfred_Seifert - Hypatia ( 1901 )

Alfred SeifertHypatia (1901)

 

WILLIAM – ADOLPHE BOUGUEREAU – SARHOŞ KADIN

William Adolphe Bouguereau - Sarhoş Kadın (1894)

William Adolphe BouguereauSarhoş Kadın (1894)

 

FATİH SULTAN MEHMET’İN PORTRESİ – GENTİLE BELLİNİ

II.Mehmet'in Portresi - Gentile Bellini

II.Mehmet‘in 25 Kasım 1480 tarihinde Gentile Bellini tarafından yapılan portresi, günümüzde Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi‘nde konumlanmaktadır.

ADRIAN GOTTLIEB – KAHİN KADIN

Adrian Gottlieb - Kahin Kadın

Adrian GottliebKâhin Kadın (2013) Resim özel koleksiyonda yer almaktadır.

 

THEODORE GERICAULT – AKŞAM : KEMERLİ KÖPRÜ MANZARASI

Théodore Gericault - Akşam : Kemerli Köprü Manzarası

Théodore GericaultAkşam : Kemerli Köprü Manzarası

Genellikle 1816 yılında Moritanya açıklarındaki Arguin Kayalıkları’na çarpan Fransız fırkateyni Medusa ( Méduse ) ‘nın yolcularını, bir salın üzerinde harap halde betimlemesiyle bilinen Théodore Gericault’un ” Akşam : Kemerli Köprü Manzarası ” adlı peyzaj çalışması.Ressam olmasının yanında taş baskı sanatçılığı da yapan Gericault, bu ve diğer eserleri dolayısıyla romantizm akımının önderlerinden birisi olarak addedilmektedir.Ölümünden 6 sene önce, yani 1818 yılında tamamladığı eseri, 250.2 x 219.7 cm boyutlarındadır ve günümüzde New York’daki Metropolitan Sanat Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Küçük bir not düşmekte fayda var : Sanatçı, Jim Morrison, Edith Piaf, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, La Fontaine, Molière, Honore de Balzac, Frederic Chopin, Oscar Wilde, Apollinaire, Marcel Proust, George Bizet, Auguste Blanqui, Maria Callas, Auguste Comte vb. ünlü simaların yattığı Paris’deki Pere Lachaise Mezarlığı‘nda, Medusa’nın Şalı rölyefi üzerine, elinde fırça ve tuvaliyle betimlenmiş bronz heykelli kabrinde yatmaktadır.

J. R. S. STANHOPE – PENELOPE

John Roddam Spencer Stanhope - Penelope (1849)

John Roddam Spencer StanhopePenelope (1849)

İkinci dalga Ön-Raffaeloculardan addedilen, Estetizm ve İngiliz Sembolizmi akımlarının önde gelen isimlerinden John Roddam Spencer Stanhope‘un Penelope betimlemesi.Homeros‘un Odysseia Destanı‘nda Odysseus’un eşi olarak karşımıza çıkan Penelope, daima sadakatin simgesi olarak kabul edilmiştir.”Peki onun sadakatle özdeşleştirilmesinin sebebi ne ? ” derseniz, gelin hemen kısaca bir göz atalım :

PENELOPE

Truva Savaşı sırasında görev alan bir Yunan komutanıdır Odysseus.Savaş tam on yıl sürmüş, Truva ise kaybedilmiştir.Bu noktadan sonra Odysseus‘un tek amacı vatanı olan İthaka‘ya bir an önce varıp boş bıraktığı tahtı ve çok sevdiği eşi Penelope‘ye kavuşmak olur.Ancak ortada bir sorun vardır : Sanıldığı kadar kısa olmayan yolculuk dile kolay tam 10 sene sürecektir.
Bu esnada ise İthaka karışmıştır.Odysseus’un oğlu Telamakhos tahta geçmiş, şehrin soyluları ise Penelope‘ye sürekli, eşinin öldüğünü, vakit kaybetmeden aralarından bir erkekle evlenerek krallık tacını devretmesi gerektiğini söylemektedir.
Soylular tarafından evlilik konusunda bir tercih yapmaya zorlanan Penelope, onlara Odysseus‘un babası için dokuduğu kefeni kendi elleri ile bitirdikten sonra karar vereceğini söyler.Tahtta gözü olan erkekler ise çaresiz kabul ederler bu teklifi.
Aradan yıllar geçse de kocasını hala çok sevmektedir Penelope ve birgün mutlaka geri döneceğine adı gibi emindir.Her sabah zihninin tamamını dolduran Odysseus‘un hasretiyle başlar kefeni dokumaya ve her gece soylular tarafından kendisine verilen evlilik süresinin uzaması için ilmekleri teker teker söker.
İşte Stanhope tam da bu anları betimlemeyi tercih etmiştir.Penelope‘nin dokuduğu kefen karşısında Odysseus’lu hülyalara daldığı anları…

 

JEAN-LEON GEROME – GLADYATÖRLERİN DÖVÜŞÜ

Jean Leon Gerome - Gladyatörlerin Dövüşü ( 1 Ocak 1872 )

Jean Leon GeromeGladyatörlerin Dövüşü (1 Ocak 1872) Eser Arizona’daki Phoenix Sanat Müzesi‘nde sergilenmektedir.

 

NİŞANLI – JOHN WILLIAM GODWARD

 

John William Godward - Nişanlı

Godward‘ın 1892 yılında tamamladığı neoklasisizm türündeki bu eseri, Londra’da yer alan Guildhall Sanat Galerisi‘nde konumlanmaktadır.Tuval üzerine yağlı boya olan tablo,  43.2 x 83.8 cm boyutlarındadır.

 

BİR TÜRK KADINI – GENTILE BELLINI

Bir Türk Kadını (1480)
Gentile Bellini (1429 – 23 Şubat 1507) imzası taşıyan resim, 214 mm yükseklik ve 176 mm genişliğe sahip olup, “Pp,1.20” envanter numarası ile British Museum‘da konumlanmaktadır.

POMPEİ’NİN GENÇ KADINI SET ÜZERİNDE – GUİLLAUME SEİGNAC

Fransız ressam Guillaume Seignac (1870–1924)'ın "Pompei'nin Genç Kadını Set Üzerinde" adlı tablosu.Özel koleksiyonda konumlanan eser, 152.4 x 86.4 cm. boyutlarındadır.

Fransız ressam Guillaume Seignac (1870–1924)’ın “Pompei’nin Genç Kadını Set Üzerinde” adlı tablosu.Özel koleksiyonda konumlanan eser, 152.4 x 86.4 cm boyutlarındadır.

 

OSMANLI SİPAHİSİ ve ARAGON PARALI ASKERİ – J. D. CABRERA PENA

Osmanlı Sipahisi ve Aragon Paralı Askeri

Osmanlı sipahisi ve Aragon paralı askeri, 2014 ( Devlet-i Aliyye kuvvetleri İstanbul sokaklarında ) – Jose Daniel Cabrera Peña

 

SAPPHO’NUN GÜNÜ – JOHN WILLIAM GODWARD

Sappho'nun Günü - John William Godward

Sappho’nun GünüJohn William Godward (1904) Neoklasik tarzdaki tablo 73.5 x 58.5 cm boyutlarında olup, Los Angeles’daki J. Paul Getty Müzesi‘nin Getty Center bölümünde konumlanmaktadır.

 

II. MEHMET’İN İSTANBUL KAPILARINDAN GİRİŞİ – FAUST ZONARO

 

Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'un kapılarından girişi.II.Abdülhamid zamanında saray ressamı olarak görev yapan Faust Zonaro, bu tablosunda kendisini Fatih'in sol yanında bir yeniçeri olarak resmetmiştir. Eser, günümüzde Dolmabahçe Sarayı koleksiyonunda yer almaktadır.

Fatih Sultan Mehmet‘in, İstanbul’un kapılarından girişi.II.Abdülhamid zamanında saray ressamı olarak görev yapan Faust Zonaro, bu tablosunda kendisini Fatih’in sol yanında bir yeniçeri olarak resmetmiştir.
Eser, günümüzde Dolmabahçe Sarayı koleksiyonunda yer almaktadır.

 

TİMUR’UN KAPISI -VASİLY VERESHCHAGIN

Vasily Vereshchagin‘in bilindik tablolarından: Timur’un Kapısı (1872). Eser, 213 × 168 cm boyutlarında olup, Moskova’daki Tretyakov Devlet Galerisi‘nin 27 numaralı odasında konumlanmaktadır.

 

ALIN YAZISI – HENRY SIDDONS MOWBRAY

Bir Henry Siddons Mowbray (5 Ağustos 1858-1928) tablosu: Alın Yazısı (1896).Eser, 75.88 x 102.87 cm boyutlarında olup, 1979.39 envanter numarası ile Boston Güzel Sanatlar Müzesi‘nde konumlanmaktadır.

 

SAPPHO LEUCATE’TE – ANTOİNE-JEAN GROS

Ressam: Antoine-Jean Gros (1771-1835)
Ebatlar: 122 cm yükseklik, 100 cm genişlik
Konum: Musée Baron Gérard/Fransa

 

PALLAS ATHENE – R. HARMENSZOON VAN RIJN

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669) imzası taşıyan Pallas Athene (1665) adlı yağlı boya tablo.Lizbon’daki Museu Calouste Gulbenkian’da konumlanmakta olan eser, 118 x 91 cm boyutlarındadır.

 

BİR TÜRK YENİÇERİSİ – GENTILE BELLINI

Gentile Bellini (1429 – 23 Şubat 1507) imzası taşıyan resim 1480 yılına tarihlenmekte olup, 215 mm yükseklik, 175 mm genişliğe sahiptir.Mamafih ”Pp,1.19” envanter numaralı esere British Museum‘un ev sahipliği yaptığını belirtmekte fayda var.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir