Dildolar

Kilisenin tüm yasaklarına karşı, uzun süren savaşlar dolayısıyla eşlerine kavuşamayan ve renklerin farklı tonlarına dokunmak isteyen kadınların sıklıkla başvurduğu yollardan birisiydi dildo kullanımı.

Roma Dönemi dildo örnekleri

İlişkinin her türlü suni yoluna soğuk bakan kilise, dildo kullanımı için de aynı şeyi düşünmekteydi ve bu doğrultuda belli başlı cezalar belirlendi; eğer Orta Çağ Avrupası‘nda yaşıyor ve kendinizi dildo yardımıyla tatmin etmek istiyorsanız, lezbiyen bir ilişki veya bireysel tatmin esnasında kullanıp kullanmadığınıza bakılmadan 3 senelik kefaret ödeme cezasına çarptırılıyordunuz.1

Penisi Büyük Gösteren Kıyafetler

Orta Çağ Avrupası’nda moda olan bu uygulama cinsel organı olduğundan daha büyük göstermeyi amaçlamakta ve bu doğrultuda, iç çamaşırların ön kısmına takılan torbamsı kılıfın içine talaş, kumaş benzeri malzemeler doldurularak daha büyük bir penis izlenimi oluşturulmaktaydı.

Penisi Büyük Gösteren Kıyafetler
Hans Holbein imzalı Henry VIII. tablosu (1536 ya da 1537). Tuval üzerine yağlı boya olan tablo Walker Art Gallery’de konumlanmaktadır.

Ek bilgi olarak sunmakta yarar var: Oldukça popüler olan bu uygulamanın Yeni Çağ‘ın başlarına kadar devam ettiği bilinmekte, Tudor Hanedanı‘nın en popüler üyesi olan VIII. Henry‘nin, Alman ressam Hans Holbein tarafından yapılan tablosunda modayı yakından takip ettiği göze çarpmaktadır.

Bekaret Kemerleri

Bekaret Kemeri

Orta Çağ’da Cinsel Hayat denilince akla gelen şeylerin başındadır bekaret kemerleri. Genel olarak savaşa giden güvensiz erkeklerin eşlerine giydirdiği bir önleyici olarak karşımıza çıkan bu eşyanın kimi versiyonları, mastürbasyon yapmayı dahi engelleyecek yapıya sahiptir. Kemerleri bedenlerinde taşıyan kadınların en korktuğu şey ise, eşlerinin savaşta ölmesi veya anahtarların kaybolması olmuştur. Bazı arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkartılan kemerin takılı olduğu haldeki iskeletlere dayanarak bunu rahatlıkla söyleyebilmekteyiz.2

Konrad Kyeser imzalı Bellifortis (geç 14.yy) adlı askeri teknolojiler üzerine yazılan eserin orijinali (renksiz) ve 15.yy’da yazılan kopyasından bekaret kemeri görselleri.
Konrad Kyeser imzalı Bellifortis (geç 14.yy) adlı askeri teknolojiler üzerine yazılan eserin orijinali (renksiz) ve 15.yy’da yazılan kopyasından bekaret kemeri görselleri.

Bunun yanında kadınlara duyulan güvensizliği tarif etmek için Konyad Kyeser tarafından yazılan Bellifortis adlı eser örnek olarak sunulabilir; zira asıl görevi askeri teknolojiler üzerine araştırmalar yapıp yeni araç ve silahlar geliştirerek bunları krala sunmak olan yazar, çıkartılması neredeyse imkansız olan bir bekaret kemeri tasarlamayı da es geçmemiştir.

Kaynakça

  1. Medieval Handbooks of Penance. A translation of the principal libri poenitentiales and selections from related documents, trans. John T. McNeil and Helena M. Gamer, Records of Civilization, Sources and Studies, 29 (New York: Columbia University, 1938; rpt. 1990), 185-186
  2. Barbara G. Walker, The Woman’s Encyclopedia of Myths and Secrets (San Francisco: Harper & Row, 1983), 162–63.

Bu Yazıyı Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir